Uszkodzony czujnik temperatury

uszkodzony-czujnik-temperaturyUszkodzony czujnik temperatury wskazuje nieprawidłowe dane przez co sterownik solarny zaczyna „wariować”. Z reguły, wiąże się to z wyłączeniem pompy obiegowej – w wyniku czego solary podczas słonecznego dnia zaczynają się przegrzewać.

Czujnik temperatury jest jednym z najmniejszych elementów instalacji solarnych – jednak jego uszkodzenie wiąże się z dość poważnymi konsekwencjami.

Przyczyny – uszkodzony czujnik temperatury:

Może być ich wiele, poniżej przedstawię te, z którymi do tej spotkałem się osobiście (jeżeli Ty czytelniku spotkałeś się z inną, proszę o pozostawienie informacji, uzupełnię listę)

 1. Zalanie czujnika glikolem przez rozszczelnioną tuleję złącza krzyżowego/ czwórnika w kolektorze słonecznym
 2. Uszkodzenie przez nadmierną temp. np. w wyniku pracy kolektora bez odbioru ciepła.
 3. Uszkodzenie mechaniczne czujnika temp.
 4. Uszkodzenie zasilania/ kabla/ przewodu czujnika mechaniczne lub przez gryzonie, które często za ambitny cel przyjmują sobie „posiekanie” przewodu.

 

Kup w sklepie >>> Czujnik z elementem pomiarowym PT 1000

Objawy – uszkodzony czujnik temperatury:

 • sterownik wskazuje błąd czujnika, który często występuje jednocześnie z przekroczeniem maksymalnej temp. kolektora
 • pompa obiegowa nie pracuje mimo korzystnych warunków
 • po wyłączeniu i ponownym włączeniu zasilania sterownika temperatura szybko rośnie lub spada po czym ponownie wyskakuje błąd na sterowniku (uszkodzenie czujnika temperatury)

Usunięcie usterki – uszkodzony czujnik temperatury:

Działania doraźne:

Aby szybko/ doraźnie rozwiązać problem z uszkodzonym czujnikiem temp. a co za tym idzie nie narażać kolektorów na przegrzewanie się, należy jak najszybciej uruchomić pompę w trybie ręcznym. Niestety pompę obiegową będziemy musieli wyłączyć o zmroku i ponownie uruchomić za dnia – jednak system będzie pracował bez przeciążeń. Daje nam to czas aby zakupić i wymienić uszkodzony czujnik temperatury na nowy

Wymiana czujnika temperatury:

Gdy mamy absolutną pewność że przyczyna awarii jest uszkodzony czujnik temperatury – należy go wymienić. Pamiętajmy aby dokładnie sprawdzić parametry uszkodzonego czujnika i przed zakupem podać jego dokładny model sprzedawcy np. T1301 (do 200ºC ważne!)

Uwaga:

Czasami zdarza się, że przyczyną problemu nie jest uszkodzenie czujnika temperatury, a przewodu zasilania. Miałem taki przypadek na mojej instalacji. Sterownik odnotował uszkodzenie czujnika – po oględzinach okazało się że czujnik jest w porządku. Uszkodzony a w zasadzie pogryziony był przewód  (obstawiam wiewiórkę, jednak nie złapałem jej na gorącym uczynku). Wymieniłem uszkodzony odcinek, jednak po kilku dniach pojawił się ten sam problem. Okazało się, że i tym razem przewód jest pogryziony z tą różnicą, że z czujnika nie wystawało już nic do czego można by się podłączyć. Musiałem wymienić czujnik na nowy jednak jest on teraz w peszlu i jak do tej pory (ok. 8 mies.) jest ok.

 

 

18 thoughts on “Uszkodzony czujnik temperatury

 1. Miałem taki przypadek. Pewnego dnia wchodzę do garażu – słyszę alarm, AWARIA na kolektorze. Kolektor wskazuje prawie 220 stopni różnicy w temperaturze w stosunku do temperatury wody w zbiorniku. Dziwne. Po nocy, taka różnica? Przychodziły mi różne pomysły. Może sterownik uległ zepsuciu, może z czujnikiem coś nie tak. Gdy wszedłem na dach – byłem wielce zaskoczony, gdy się okazało, że to przewód czujnika był po prostu przerwany. Wystarczyło połączyć przerwany przewód i wszystko wróciło do normy.

  1. Często tak bywa, że pozornie skomplikowane awarie w solarach okazują się bardzo proste do usunięcia. Oczywiście nie w każdym przypadku. Na pewno ważne jest aby nie lekceważyć nietypowych/ niepokojących objawów w systemie solarnym ponieważ przysłowiowa „pierdoła” z czasem może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto od czasu do czasu skontrolować solary samemu (wskazania temperatury, ciśnienia itp.), a w razie wątpliwości skontaktować się z kompetentną osobą.

 2. Witam. Mam troche inny problem z czujnikami. Od kolektora pokazuje -10 przy temperaturze powietrza +5. Zas czujnik zewnetrzny pokazuje -30. Czy czujniki sa uszkodzone?

  1. Witam,
   Na pewno coś nie tak jest z sygnałem.
   Z reguły uszkodzony jest przewód, Ja sam zawsze zakładam tą opcję na początku. Wiec też polecałbym zbadać dokładnie powierzchnię kabla a dopiero później myśleć o czujniku. Jednak jak Pan pisze jest inny odczyt temp. (pokazuje na „-” zamiast na „+”).
   Miałem jeden taki przypadek kilka lat temu tylko nie pamiętam już dokładnie co było przyczyną. Moja pamięć (czasami zawodna 🙂 podpowiada mi że przyczyną wtedy było zalanie czujnika glikolem (uszkodzona mosiężna tuleja, w której czujnik był osadzony).
   A jak temat wygląda z tym drugim czujnikiem? czy on tez jest podłączony do sterownika od kolektorów? Co to za sterownik?

 3. A mój problem polega na tym, ze odczyt z czujnika temperatury na panelu jest ponad 100stC – nie wiem dokładnie ile gdyż sterownik pokazuje tylko 00 a temperatura rzeczywista na pewno jest dużo niższa – powoduje to, ze pompa obiegowa się nie wyłącza i w pewnym monecie układ solarny zaczyna chłodzić wodę użytkową zamiast ją grzać – co może być przyczyną takich wskazań ?? Pomocy

  1. Proponuję na początek odłączyć sterownik od zasilania, następnie włączyć go ponownie i zobaczyć jak będzie wyglądał odczyt. Najlepiej zrobić rano lub wieczorem kiedy kolektory nie są już ogrzewanie przez słońce. Czujnik temperatury powinien wtedy wskazywać coś w okolicach temperatury otoczenia. Jeżeli zatem po włączeniu sterownika będziemy mieli jakieś spore odchylenie od tej temperatury to możemy mieć pewność że coś jest nie tak z odczytem temp.

   I teraz jeżeli na kolektorze w dzień jest normalnie np. 65 st. C to przez zakłócenia może być dużo więcej – wyskoczy błąd (z reguły o przekroczeniu dopuszczalnej temperatury) i pompa się nie uruchomi.
   W nocy może być zaś odwrotnie. Sterownik może odbierać temperaturę wyższą od rzeczywistej ale niższą od granicznej bezwzględnego wyłączenia pompy (to już jest zależne od ustawień fabrycznych lub tych wprowadzonych przez instalatora) i włączyć pompę chociaż nie powinien.

   Sterownik włącza/ wyłącza pompę na podstawie sygnałów z czujników temperatury. I tu możemy mieć 2 rodzaje zakłóceń:
   1. w odczycie (uszkodzony element pomiarowy czujnika)
   2. w przekazie odczytu (uszkodzony przewód czujnika)

  1. Jeżeli element pomiarowy ma takie same parametry jak t1301 to tak. Tylko trzeba zwrócić uwagę na dolny zakres temperatur pracy (tak żeby przy dużych mrozach nie uszkodziło czujnika) oraz odporność przewodu czujnika na warunki zewnętrzne w szczególności na promienie UV. Wszystko powinno być przystosowane do pracy z instalacjami solarnymi.

 4. Mam 3 czujki kolektor plus góra i dół zbiornika. AWARIA . Na dole czujnik pokazuje 5st C ale czujnik na omomierz pokazuje ok 1100 om. Pompę połączyłem do ręcznego sterowania.

 5. Witam. Na panelu sterowania przy temperaturze na solarach mam cały czas 120 st.C, gdzie na dworze jest ujemna temperatura. Przewód wygląda na dobry, żadne dodatkowe informacje typu „AWARIA” nie wyświetlają się. Czy to uszkodzony jakiś czujnik? Gdzie go szukać?

  1. Zakładam, że taka temperatura utrzymuje się bez względu czy słońce świeci, czy nie. Jeżeli nie ma obiegu w instalacji, a energia słoneczna jest dostarczana do kolektora, to nawet przy ujemnej temperaturze w niektórych typach kolektorów taka temperatura może wystąpić. Nie jest to nic niezwykłego.

   Zalecałbym sprawdzić pierwsze sterownik, zamieniając miejscami czujniki T1 i T2. Jeżeli pokaże to samo, zalecałbym wymianę czujnika temperatury kolektora na nowy.

 6. Dzien dobry , jestem posiadaczem zestawu solarnego hevelius 220 Biawar. Obudzil nas sygnal dzwiekowy ze sterownika, na wyswietlaczu wyswietla sie znak niebezpieczenstwa i Symbol URL Error ale tez AWR 3, lub KOL Err z symbule stop C. Jest sobota wiec nie wiem czy znajde serwisanta. Prosze o porade, co robic ? odlaczyc od zasilania ? Sterownik jest Biawar Solaris z czterema przyciskami Man/Edit / +/ – po prawej stronie wyswietlacza. Dziekuje

  1. Do każdego sterownika solarnego dołączona jest instrukcja obsługi. Tam każdy błąd jest opisany. Co do wyłączenia sterownika to mogę doradzić następująco:

   wyłączyć gdy pompa pracuje, ale nie ma obiegu (pompa solarna jest wtedy ciepła/ gorąca a system nie grzeje wody)

 7. Witam. Mam dwa panele solarne jeden po stronie wschodniej a drugi po zachodniej każdy ma swoją pompke. Solar na zachodniej stronie działa normalnie, a po stronie wschodniej wskazanie temperatury jest na poziomie od – 50 do – 30 stopni. Co to może być?

 8. Mój problem jest następujący do dzisiaj rano instalacja działała poprawnie, codziennie sprawdzam wyświetlone przez centralkę (MR65 – SOLAR) dane, rano temperatura otoczenia wynosiła 9 `C, zachmurzenie 100% a wskazania centralki +44`C (zwykle w takich warunkach było to około 10`C). Czujnik nie wygląda na uszkodzony ale przewód doprowadzający sygnał jest pod ziemią ( prawie 80m) wiec nie jestem w stanie go sprawdzić wizualnie. Pytanie: jaki opór powinien mieć czujnik, spróbuję go wypiąć z centralki i sprawdzić omomierzem.

  1. Witam,

   Jest wiele typów czujników, wiec na to pytanie Panu nie odpowiem (powinien Pan taką informację mieć w instrukcji). Czujnik może być wizualnie OK, ale to nie znaczy, że jest dobry. Proponowałbym pierwsze wypiąć czujnik z kolektora i podpiąć go na krótko do sterownika z pominięciem tego dodatkowego przewodu. Będzie Pan wiedział, czy czujnik jest dobry, czy nie. To szybka metoda i nie trzeba nic mierzyć. Czujnik ma z reguły 1,5 m przewodu, pozostałe 80 m było „dosztukowane”. W ten sposób wykluczy Pan albo czujnik, albo przewód…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *